Çevre Sohbetleri: Yuva Derneği Kurucu Direktörü Erdem Vardar

Merhabalar,
Bu ay Çevre Sohbetleri’nin konuğu Yuva Derneği Kurucu Direktörü Erdem Vardar. Kendisiyle dünyada ve Türkiye’de sivil toplumun, iklim krizi ile mücadeledeki önemini konuştuk. Ayrıca Yuva Derneği’nin bu alanda neler yaptığını öğrendik. Son olarak dinleyicilerimizin Yuva Derneği’nin etkinlerine nasıl dahil olabileceklerini, sizler için Erdem Vardar’a sorduk.

Erdem Vardar yüksek işletme mühendisi. Türkiye’de ve yurtdışında Greenpeace ve Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum kuruluşlarında proje koordinatörü ve program yöneticisi olarak çalıştı. Bir yandan da yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarına kapasite geliştirme eğitimleri verdi. Beş yıl boyunca Alman Yetişkin Eğitimi Merkezleri Birliği’nin (DVV International) Türkiye ülke direktörlüğünü üstlendi. 2010 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte ekoloji, insan hakları, yoksulluğun azaltılması ve yetişkin eğitimini bir araya getirmeyi amaçlayan Yuva Derneği’ni kurdu.

Yuva Derneği ise Dünya Vatandaşlığı Programı altında her yaştan gençlere ve yetişkinlere ekoloji ve iklim okuryazarlığı eğitimleri veriyor. Bugüne kadar 3500’den fazla kişi bu eğitimlerden yararlandı, katılımcıların üçte birinden fazlası bu konularda gönüllü veya profesyonel çalışmalarda yer aldı, yarısından fazlası yaşamında daha sürdürülebilir adımlar attı.

“Çevre için Podcast” British Council desteğiyle yayınlanmaktadır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: